بیماری کبد چرب چگونه درمان می شود؟

مبحث 20- طبق سایت کلیولند کلینیک، کبد سالم حاوی چربی کمتری است. زمانی که چربی 5 تا 10 درصد وزن کبد شما را تشکیل می دهد، مشکل ساز می شود.

چرا بیماری کبد چرب مضر است؟

در بیشتر موارد، کبد چرب هیچ مشکل جدی ایجاد نمی کند یا در عملکرد طبیعی کبد اختلال ایجاد نمی کند. با این حال، در هفت تا 30 درصد از افراد مبتلا به این بیماری، بیماری کبد چرب به مرور زمان بدتر می شود.

این بیماری در سه مرحله رخ می دهد:

– کبد شما ملتهب (متورم) می شود که به بافت آن آسیب می رساند. این مرحله “استئاتوهپاتیت” نامیده می شود.

– بافت اسکار در جایی ظاهر می شود که کبد شما آسیب دیده است. این فرآیند “فیبروز” نامیده می شود.

– بافت اسکار منبسط شده جای بافت سالم را می گیرد. در این مرحله “سیروز کبدی” رخ می دهد.

سیروز کبدی

سیروز کبدی در نتیجه آسیب شدید کبدی رخ می دهد. بافت اسکار سخت که جایگزین بافت سالم کبد می شود، سرعت کبد را کند می کند و در نهایت می تواند عملکرد کبد را به طور کامل متوقف کند. سیروز همچنین می تواند منجر به نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

انواع بیماری کبد چرب چیست؟

دو شکل اصلی بیماری کبد چرب وجود دارد:

– بیماری کبد چرب ناشی از الکل

بیماری کبد چرب الکلی همانطور که از نامش پیداست در اثر مصرف الکل ایجاد می شود. حدود پنج درصد از مردم در ایالات متحده به این شکل از بیماری کبدی مبتلا هستند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) با مصرف الکل ارتباطی ندارد. از هر سه بزرگسال یک نفر و از هر 10 کودک یک کودک در ایالات متحده را مبتلا می کند. کارشناسان هنوز علت دقیق بیماری کبد چرب غیرالکلی را نمی دانند، اما عوامل متعددی مانند چاقی و دیابت می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

علائم و علل

چه کسانی به بیماری کبد چرب مبتلا می شوند؟

در صورتی که موارد زیر را داشته باشید، احتمال ابتلا به این وضعیت بیشتر است:

– آیا اسپانیایی هستید یا آسیایی؟

– پریود شما قطع شده است.

– با مقدار زیادی چربی شکمی چاق باشید.

– فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا دارید.

– آپنه انسدادی خواب دارید. آپنه خواب یا آپنه خواب (به انگلیسی: Sleep apnea) یک اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدت کوتاهی (اما با تعداد دفعات زیاد) در طول خواب می شود.

چه عواملی باعث بیماری کبد چرب می شود؟

برخی افراد بدون هیچ بیماری قبلی دچار بیماری کبدی می شوند. اما این عوامل خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند:

– اضافه وزن/چاق بودن

دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین

– دارای سندرم متابولیک (مقاومت به انسولین، فشار خون بالا، کلسترول بالا و سطح تری گلیسیرید بالا)،

همچنین استفاده از برخی داروها می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

علائم بیماری کبد چرب چیست؟

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب اغلب تا زمانی که بیماری به سیروز پیشرفت نکند هیچ علامتی ندارند. اگر علائمی دارید، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– درد شکم یا احساس پری در سمت راست بالای شکم

– حالت تهوع، از دست دادن اشتها یا کاهش وزن

– زردی پوست و سفیدی چشم

– تورم شکم و پاها

– خستگی شدید یا آشفتگی ذهنی

– ضعف

حفظ وزن مناسب و ورزش از جمله عواملی هستند که به درمان کبد چرب کمک می کنند.

بیماری کبد چرب اغلب بدون علامت است، اما می تواند به مرور زمان و با افزایش چربی کبد با علائمی مانند درد قلب، بی اشتهایی، ضعف مفرط، حالت تهوع، کاهش وزن، از دست دادن تمرکز و توجه و غیره خود را نشان دهد.

به طور کلی، غذاهایی که با آسیب سلولی مبارزه می‌کنند، استفاده از انسولین را برای بدن آسان‌تر می‌کنند یا التهاب را کاهش می‌دهند، می‌توانند به معکوس کردن این وضعیت کمک کنند.

بر اساس اظهارات و تاکید کارشناسان، کبد چرب درمان دارویی خاصی ندارد و تغییر سبک زندگی راه اصلی پیشگیری از این بیماری است. با این حال، از آنجایی که شرایط هر فرد متفاوت است، باید برای تهیه یک برنامه غذایی مناسب با پزشک مشورت کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای برای کبد چرب مفید است. اگرچه این رژیم غذایی برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب در نظر گرفته نشده است، اما این روش غذایی مواد مختلفی را ارائه می دهد که به کاهش چربی کبد کمک می کند، از جمله چربی های سالم، آنتی اکسیدان ها و کربوهیدرات های پیچیده.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
handcarpetirاستهلول، جواد نکونامدانشگاه، دانشگاه بوعلی سینو، رئیس دانشگاه بوعلی سینو، تجلیل از دانشجویان جدیدالوروددانشگاه، دانشگاه بوعلی سینو، مشاور رئیس دانشگاه در کار با زنان و خانواده، انتصاب، محدث بایوتدانشگاه، دانشگاه بوعلی سینو، مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، یک حساب کاربری ایجاد کنیدسرمایه خارجی، صنایع نیمه هادی، پژوهشکده استراتژیکبازنشستگانبیکاری، اشتغال، مجلستولید، پرسپولیساستهلال، محمد حسین مرادمند